Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
 

Annelerin bebeklerle ilgili sorularını Grafik Saati yazarlarından Zeynep Sertkaya sordu annelik ve çocuk psikolojisi danışmanımız Banu Conker yanıtladı...

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Annelik: Anne çocuk yazıları
Yazan: Banu Conker

DMCA.com

 

Bebek esyası alırken nelere dikkat edilmeli
Zeynep Sertkaya

Zeynep Sertkaya

Zeynep Sertkaya twitter

Zeynep Sertkaya facebook

Zeynep Sertkaya instagram

Zeynep Sertkaya Blog

 
Hayata Dair 'nden Zeynep Sertkaya'ya açık tebrik
En yeni anne yazarımız Zeynep Sertkaya ve bebeği Mehmet'e ailesiyle beraber sağlık mutluluk ve iyilik dileriz.

En minik yazarımız Mehmet'in de aramıza katılmasıyla biz de daha büyük bir aile haline geleceğiz.

Grafik Saati ailesi ve yazarları

Bebek ürünleri seçerken nelere dikkat edilmeli?

Soru (Zeynep Sertkaya):
O kadar çok bebek ürünü var ki insan hangisini alacağını şaşırıyor. Özellikle teknolojinin ve endüstriyel tasarımın çok gelişmesi ve akabinde tam bir tüketim toplumu haline gelmemiz bebek ürünlerinde bir patlamaya yol açmış gibi.

Mesela ben bana tavsiye edilen ürünlerin neredeyse yarısını almadım çünkü 1-2 ay kullanılması için bir bebek ürününe yüzlerce lira vermek bana makul gelmedi.

Bebek arabası, ana kucağı, bebek küveti, evin içinde bebeğimi her yerde uyutabilmek için (çünkü evimiz 4 katlı ve her dakika bebeği odasına yatırmak olanaksız gece uykusu dışında) oyun parkı satın aldım. Bu ürünler yeterli mi, ekstra önerileriniz var mı?

Cevap (Banu Conker):
Sizin de dediğiniz gibi maalesef ekonomi tüketmek üzerine kurulu. O yüzden de en ufak ihtiyaç için bile kullanılacak bir ürün yaratılıyor, ne yazık ki büyük umutlarla aldığımız bu ürünlere iki kez kullandıktan sonra daha fazla bakmıyoruz.

Bebek ihtiyaçlarını alırken yaşam tarzı, evin durumu çok önemli bence. Örneğin dediğiniz gibi ev katlı ise, bebeğin uyuması için oyun parkı bir çözüm olacağı gibi yatağına yatırıp bir bebefon ile aşağı kattan uyandığında ağlamasının duyulması için kullanılabilir, ama çok gerekli mi, hayır. Bebek arabası alırken sağlam, güvenli, uzun süre kullanıma uygun, altında filesi olan, kolay katlanılabilir olması bence önemli. Hatta şimdi ana kucağı oturtulan pusetler de çıktı sanırım.

Bebekler ilk doğduklarında güvenli bir ortamdan çıktıkları için yataklarının ufak olması önemli. Ben o yüzden kızımı ilk altı ay sepette yatırdım. Daha sonra da yorganla ufaltarak yatağa geçirdim.

Bebeğiniz hareketlendiğinde priz kapatıcı plastiklerden ve merdivenleri kapatan kapılardan alabilirsiniz. Bu arada bebeğinizin evde rahatça hareket etmesi ve enerjisini harcaması için evdeki eşyaları, özellikle kırılabilecekleri azaltmanızda yarar var.

Bebek yataklarına takılan dönencelerden alabilirsiniz ya da renkli kumaşlardan siz de yapabilirsiniz. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sevgiler

Copyright: Her hakkı saklıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilr
Bebekleri kundaklamak doğru mudur?
Bebeği kırklama ve kırk uçurma hakkında bilgi verir misiniz?
Yenidoğan sarılığı nasıl geçer, kaç gün sürer tedavisi nedir?
Bebek ürünleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Bebeği kucağa almak doğru mudur?

Yazarlar:
Banu Conker

Zeynep Sertkaya
Zeynep Sertkaya Blog

Zeynep Sertkaya'nın Hayata Dair yazıları

Editör:
Belgin Invictus
Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

Diğer annelik yazıları

 

Hayata Dair en yeni anne yazarımız Zeynep Sertkaya'ya ve bebeği Mehmet'e ailesiyle beraber sağlık mutluluk ve iyilik diler. En minik yazarımız Mehmet'in de aramıza katılmasıyla biz de daha büyük bir aile haline geleceğiz.

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak[at]grafiksaati.org  |  gizlilik politikası