Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Özel Arama
 

Bebeği kırklama ve kırk uçurma hakkında...

Annelerin bebeklerle ilgili sorularını Grafik Saati yazarlarından Zeynep Sertkaya sordu annelik ve çocuk psikolojisi danışmanımız Banu Conker yanıtladı.

Soru (Zeynep Sertkaya):
Akşam annemle bebeği kırklama ve kırk uçurma hakkında konuştuk. Ben de sizin tecrübelerinizi merak ettim.

Annem gümüş ve altın yüzüklerin atıldığı su ile bebeği yıkayacağımızı falan söyledi. Gümüş ayı yani geceyi, altın güneşi yani gündüzü temsil ediyormuş ve 10 - 20 - 30 - 40 denilip bebek o suyla kırklanıyormuş. Bana çok saçma geldi maalesef :) sanırım fen bilimleri kişiliğime işlemiş branşım olarak .

Öte taraftan 40. Gün eşe dosta gidip kırk uçurmak bebeğin sosyal gelişimi için güzel bence. Biraz uzun açıkladım :) bu konudaki fikirlerinizi merakla bekliyorum.?

Cevap (Banu Conker):
Ben de her şeyi bilimsel açıdan ele almaya çalışıyorum, ama yaşla birlikte eskilerden gelen ritüelleri, gelenekleri uygulamak daha çok hoşuma gitmeye başladı.
Grafik Saati kadınlar klubü
Eskiler ruhlarına daha yakındı, doğaya daha yakındı ve yaptıkları ritüellerin hepsinin anlamı vardı. Biz maalesef çoğu şeyi anlamıyoruz. Gençken bir çok şeye karşı geliyordum, ama sonra öğrendiğim enerji çalışmaları sonucunda bu ritüellerin, geleneklerin anlamına ulaşmaya başladım. O yüzden özellikle bu tarz şeyleri uygulamak bana zevk veriyor, hepsine ayrı bir macera, ayrı bir anı olarak bakıyorum.

Artık bebekler hastanede doğuyor, dolayısıyla zaten en geç üç gün içinde kapalı bir ortamdan dışarı çıkıyorlar, ev gezmelerine gidiyorlar, dolayısıyla 40 uçurmanın da bu anlamda bir anlamı kalmadı, ama bence yine de yapsanız, sosyalleşme açısından sizin için bir değişiklik olacaktır. Ben biraz da kendimi deli gibi gördüğüm için deliye her gün bayram denir ya, o yüzden her bahane ile bir parti, bir görüşme, bir etkinlik oluşturmaya çalışıyorum, bu tarz şeyler de benim bahanem oluyor.
Bebeği kırklama ve kırk uçurma hakkında...
Benim bildiğim 40 uçurmada çocuğun başına un sürüyorlar biraz, saçları beyazlayana kadar yaşasın diye, biraz şeker, biraz tuz veriyorlar, hayatının tadı tuzu olsun diye.
Banu Conker anne baba çocuk yazıları kişisel gelişim makaleleri
Bir de soğan ve yumurta vermişlerdi, onların anlamını hatırlamıyorum. Sanırım bu ritüeller yöreden yöreye de değişiyor, aslında neden değiştiğini de bir araştırmak gerekli belki de.
Zeynep Sertkaya eğitim yazıları anne baba çocuk bebek makaleeleri çocuk aktiviteleri
Ben kızım için dişi çıktığında diş buğdayı da yapmıştım. Aklınızda bulunsun. Sevgilerimle...

Banu Conker tüm GrafikSaati yazıları

Zeynep Sertkaya tüm GrafikSaati yazıları

Diğer annelik yazıları

 

Türkmen danışmanımız милый hanım ise bu konuda şu bilgileri verdi. Hayata Dair

Kırk uçurma'nın kaynakları ve doğuş noktası

Kırk uçurmak ve kırklamak; eski bir şaman geleneğidir. Göktürk uygarlığında bazı kırk çıkartma törenlerinde güneş ve ayı sembolize eden semboller ve 40 taş kullanılır. Günümüzde bu uygulama bazı Türk Cumhuriyetlerinde ve Türkiye'nin kıyı şeridinde sadece bir gelenek olarak uygulansa da Moğolistan da çok sert ve değişime kapalı olarak uygulanmaktadır. Bu geleneğin diğer Şaman geleneklerinin sahiplenenleri; genel kabulün aksine Türklerden çok Moğollardır.

Günümüz tıbbı ve kırk çıkarmak

40 günün bebekler ve lohusa kadınlar için önemli olduğuna inanılır. Çünkü hem bebek hem de anne bu kırk günde hastalıklara karşı yeterli dirence sahip değildir ve korunmaları gerekir. Şaman geleneğinde bu kötü ruhlarla açıklansa da biz günümüzde buna mikrop diyoruz. Gerçekten de bu 40 gün içinde bebeklerin ve ilk günlerde annelerin temiz ve sağlıklı ortamlarda bulunmaya gayret etmesi ve hijyenik olmayan ortamlardan uzak tutulması günümüz tıbbı tarafından da salık verilmektedir. (Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.)

Kırk uçurmak ile ilgili bazı semboller

Ancak Altay ve Moğol coğrafyasında bugün halen sağlık ya da gelenek olarak uygulamanın ötesinde inanç olarak uygulayan kavimler vardır. Annenin başına sürülen un; uzun yaşamayı, ihtiyarları ve bilgeliği, çocuğun başına sürülen yumurta da sağlıklı bir hayatı simgeler. Altın güneşi gümüş ise ayı sembolize eder. Her bir taş duvara atılan çentik gibi 1 günü temsil eder. Kızların 40 günü 39 erkeklerin ise 40 gün sürer.

Katkı: милый hanım (Bu bilgiler kişisel bilgilerdir ve doğruluğu garanti edilmez)

Bunlar da ilginizi çekebilr
Bebekleri kundaklamak doğru mudur?
Bebeği kırklama ve kırk uçurma hakkında bilgi verir misiniz?
Yenidoğan sarılığı nasıl geçer, kaç gün sürer tedavisi nedir?
Bebek ürünleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Bebeği kucağa almak doğru mudur?

Yazarlar:
Banu Conker

Zeynep Sertkaya

Bebekleri kırklamak ve kırk uçurmak hakkında sorularınız ve cevapları

Copyright: Her hakkı saklıdır | grafiksaati.com[at]gmail.com| gizlilik politikası