Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler           
 
 

 

Çevreci anneler

Yazan: Banu Conker, GrafikSaati Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm grafiksaati yazıları

Banu Conker grafiksaati kadınlar kulübü

Annelik: Anne çocuk yazıları
Yazan: Banu Conker

Çevreci anneler

Yaşadığımız dünyayı çocuklarımızdan ödünç aldığımızın ne kadar farkındayız? Okyanusları, denizleri poşetlerle dolduran ve hala doldurmaya devam ettiğimiz zamanların faturasını ödeyecek çocuklarımızın yüzüne nasıl bakacağız?

Hepimiz çocuklarımızı seviyoruz ya da sevdiğimizi düşünüyoruz, değişik şekillerde sevgimizi gösteriyoruz. Bir anne çocuğu üşümesin diye sürekli kazakla dolaştırıyor, bir diğeri kayar düşer diye yürümesine izin vermiyor, pusette gezdiriyor. Bir diğeri çocuğun her istediğini yapıyor. Ya da bilinçli şekillerde büyütüyor, kurallarını koyuyor, tatlı bir otorite kurarak onu sağlıklı rutinlerle büyütüyoruz.

Peki yaşadığımız çevre için ne yapıyoruz?

Her alışverişimiz için ayrı poşet kullanıyorsak, banyoyu duş jelleriyle dolduruyorsak, konsantre çamaşır deterjanlarının miktarını normal deterjan gibi kullanıyorsak, kağıtları çöp tenekesine atıyor, şişeleri ayırmıyorsak, ne kadar sevmiş oluruz çocuğumuzu?

Hayvanların sağlıklı olarak yaşaması, toprakların temiz kalması bizim küçücük çabalarımızla büyüyerek mümkün olacaktır.

Ben bir zamanlar sürekli duş jeli kullanıyordum. Sonra yıkandığımda sadece bedenimin üzerinde kaygan bir tabakanın olduğunu, hamama gittiğimde üstümden bir türlü derimin dökülemediğini gördüm. Aman allahım, bedenim hiç hava almıyor galiba! dedim ve duş jellerine büyük oranda elveda dedim. Hala evde kalmış bazı duş jelleri ama çoğunlukla sabun da kullanıyorum.

Çevre kirliliğini önlemek için günlük yaşamda alabileceğimiz bazı tedbirler

- Sabun kullanıldığında otomatik olarak plastik şişe kullanımı da sona eriyor.
- Uzun süredir günlük süt alıyoruz, bu da depozitolu şişe kullanımı demek ve dolayısıyla daha fazla azalmış çöp…
- Çok uzun süredir çantamda bir bez torbam var ve gittiğim her dükkanda bez torbamı büyük bir gururla çantamdan çıkarıyorum ve "ben poşet istemiyorum, bez torba kullanıyorum, siz de müşterilerinize daha az poşet verin" diyorum.
Ne acı ki, başıma gelen şu: Satıcı büyük bir mutlulukla bana, "ah herkes sizin gibi olsa keşke" derken, diğer müşterisine dönüp, "aman bir poşete daha koyun, poşet yırtılabilir" diyerek, benim almadığım poşeti kullandırmanın bir yolunu buluyor.
-Hiç olmazsa, marketlerdeki incecik poşetleri küçültüp çantanızda taşıyabilir ve alacağınız meyve sebzeler için onları tekrar kullanabilirsiniz. Çünkü dışarıdaki kalın siyah, pembe, mavi, beyaz renkteki poşetler petrol yan ürünleri ve çok fazla kanserojen madde içeriyor, hele ki evde sebze ve meyveleri onların içinde dolaba kaldırmak çok kötü.

Nostaljik ürünler ve çocuklarda çevre koruma bilinci

Kullandığımız zaman farkında varmadığımız değerler şimdi bir nostalji parçası olarak karşımıza çıkıyor, örneğin Metro Grosmarket’lerde kasanın yanında file satılıyor. Poşetler çıktığında filenin pabucu nasıl da çabuk dama atıldı oysa ki…
Grafik Saati kadınlar klubü
Çocuğunuzla bunları da paylaşmanız gerektiğine inanıyorum. 15 yaşında bir ergen kız çocuk annesi olarak, 6 yaşına kadar ne verdiysem hala onların geribildirimlerini aldığımı fark ettim. O zamanlar kızımın bulaşık makinesinin kapağını açamayacağını, içine tabakları yerleştiremeyeceğini düşündüğüm için tabaklarını, bardaklarını mutfak tezgahına bırakmasını öğretmiştim ve kızım halaaaaaa tabaklarını ne kadar çabalasam da mutfak tezgahına koyuyor.

İşte bu yüzden çocuklarınıza çevre bilincini oyunlarla ve örnekleyerek küçükken öğretin ki ileride temiz bir dünyada yaşamanın ödüllerini hep birlikte toplayabilelim.

Güzel ve temiz bir çevre için ne yapılabilecekler konusunda sizin önerileriniz neler?

Banu Conker

Banu Conker'in tüm GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker GrafikSaati annelik yazıları

Banu Conker'in diğer GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel blogu:

http://bitutamtuz.com

Banu Conker'in ben onu tuz kadar sevdim isimli kitabının facebook sayfası

Diğer annelik yazıları

Editör: Belgin Elçioğlu
Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

 

Çevreci anneler

 

Copyright: Her hakkı saklıdır

Creative Commons Lisansı
Çevreci anneler by grafiksaati.orgBanu Conker annelik yazıları is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://annelik.grafiksaati.org/24.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://tr.grafiksaati.com/kadinlarklubu/ adresinde mevcut olabilir.

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası