Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları

Annelikten istifa edebilir miyim? | Çocuklar ve gençlerde ergenlik dönemi

Banu CONKER, GrafikSaati annelik yazıları, yaşam, 10 Haziran 2014
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Çocukluk iyi geçerse, ergenlikte çocuk kötü geçen çocukluğun acısını çıkarmaz, mı acaba?

 

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker
Hayata Dair yazılarım

16 yıllık anneyim. Daha kızım doğmadan kitaplar okumaya başladım, kendimi geliştirdim. Ne kadar psikoloji, çocuk yetiştirme kitabı varsa hepsini yaladım, yuttum. Sporu, müziği, sağ beyin-sol beyin çalıştırması, pedagogu, kişisel gelişimi, yapabileceğim ne varsa hepsini yaptım, ama tabii benim dışımda da bazı şeyler var.
Hep istedim ki, kızım hayatı dibine kadar deneyimlesin, zaman kaybetmesin. O yüzden zamanında yüzme öğrendi, spora gittiğimizde havuzun kenarında kocaman insanlar yüzme dersi alırken o kelebek yüzebiliyordu. Babasıyla birlikte ne kadar spor varsa neredeyse hepsini deneyimledi. Hep iç disiplinle yetiştirmeye çalıştım kızımı, duygularını fark etsin, kendisi için doğru kararlar versin diye, ama herkesin bir kabı var.

Son iki ayda yaşadıklarım bana gösterdi ki, zamanında travma yaratmazsan doyumsuzluk yaratıyorsun. Hayatı çocuklar için kolaylaştırmak çok anlamsızmış. Kızımın sigara içtiğini fark etmem aylarımı almış. Odasında içki içtiğini fark etmem de öyle. Bunların hayal kırıklığını hazmetmem o kadar zor oldu ki, hala bile hazmetmiş değilim. Halbuki ben her şeyi kuralına uygun yapan, kızı için her şeyin en iyisini arayan, bunları da tek başına başarmış iyi bir çocuk annesiydim. Ergenlikle karşılaşınca bir şeyleri yanlış yaptım dedim, ben bunları hak etmedim dedim, bunlara ne gerek var dedim, kötü arkadaş dedim… Ne oldu, karşımda bana yalan söyleyen 16 yaşında bir ergenle birlikteyim. Kızımın her şeyi doğru yaptığını düşünenler de benimle birlikte yanıldılar, ama onlar sadece şaşırarak kalabilirler, kim benim acımı alabilir ki benden? Bu yüzleşme çok ağır, hayallerinizin gerçekleştiğini düşünürken birdenbire kendinizi kocaman bir çukurun içinde pis kokular içinde yüzerken bulmak ve kendini aşağılanmış hissetmek çok ağır bir duygu. Kimseye anlatamıyorsun, çok gücüne gidiyor. Sadece ağlayabiliyorsun, bu da acizlik hissi yaratıyor. Yani kısaca çooook kötü, tarif edilemez, yaşanır bir duygu.
Anne baba çocuk ve annelik yazıları
Ben hep çocukluk iyi geçerse, ergen de kötü geçen çocukluğun acısını çıkarmaz diye düşünürdüm. Çocuklukta iletişim iyi olursa ergenlikte de devam eder diye düşünürdüm. Yanılmışım. O yüzden de daha önce yazdığım çoğu şeyi tekzip etmem gerekecek sanırım, ama tabii her çocuk aynı değil.
Grafik Saati kadın
Kısaca sanırım annelikten istifa etmek istiyorum.

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Yorum Ekle

İsim soyisminiz:
Mail adresiniz:
Yorumunuz

Yorumlarınız elimize ulaştıktan sonra 48 saat içinde yorum yaptığınız sayfanın en altından yayına verilecektir. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Adınızı ve yorumunuzu yazarken Türkçe karakter kullanmamanızı (ç,ö,ü,ş,I harfleri) yerine (c,o,u,s,I,i) harflerini kullanmanızı rica ederiz. Bu kullanım editörlerimizin işini kolaylaştırır. Saygılarımızla Hayata Dair
 

Annelikten istifa edebilir miyim? | Çocuklar ve gençlerde ergenlik dönemi | Yazan: Banu Conker - Anne baba çocuk ve annelik yazıları

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak[at]grafiksaati.org  |  gizlilik politikası