Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları

Rol model olmak mı ilham kaynağı olmak mı?

Banu CONKER, GrafikSaati annelik yazıları, yaşam, 28 Nisan 2014
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Hata yapmamak aslında ölmüş olmak demektir. Yaşadığımız her an hata yapmak için bir olasılık, bu hatalardan ders çıkartmak için bir fırsatıdır.

 

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Ben çok şanslı bir insanım, örnek olarak aldığım, konuşma ve davranışlarıyla bana farkındalık kazandıran arkadaşlarım var. Facebook’ta gezinirken bir arkadaşımın ‘durum’una rastladım.

'Rol model' en sevmediğim kelimelerden biri sanırım. Bunun yerine 'ilham kaynağı olmak' kullanılsa daha iyi olur. Geçenlerde çok sevdiğim bir arkadaşım bana 'sen benim rol modelimsin' dedi. Mutlu oldum mu, hayır. Bence kendimize birini seçmek yerine, mücadele etmeli, fikir sahibi olmalı, umursamaz ve cesur olmalı. Ben çocuklarımın bile rol modeli olmak istemiyorum. Ne gerek var? Herkes kendi yolunu bulsun. Bu bir arayış ve ben de devam ediyorum hâlâ aramaya. Bazen sınırlarımı zorluyorum, farklı yollara sapıyorum. Deniyorum, olmadı bir daha deniyorum. Vazgeçebiliyorum. Hatalar yapıyorum. Ders çoğu zaman almıyorum. Yine yapıyorum. Kısaca herkes kendi olsun. Beyonce'nin şarkısında dediği gibi: Run the World Girls! :)))’ (*)
Anne baba çocuk ve annelik yazıları
İşte bu! Anne olarak üzerimizdeki yüklerden kurtulmak için harika bir bakış açısı. Evet, doğru olmak için doğru davranmalıyız, ama bu –meli, -malı’lar hayatımızda zorunluluk olması açısından bize yapmadığımız anda suçluluk yüklüyor. Biz anneler de hata yapabiliriz, biz anneler de üzülebiliriz, ağlayabiliriz. Ama biz ne yapıyoruz? Çocuğumuzu korumak için olmadığımız ya da olmaya çalışıp da olamadığımız gibi davranmaya çalışıyoruz bazen. Mutsuzken içimize ağlıyor, suratımıza bir gülümseme yerleştiriyoruz. Kocamıza kızgınken bunu söylemiyor ama çocuğumuza da ‘hayır, başka bir şeye sinirlendim’ diyoruz. Halbuki kendimiz olma özgürlüğünü kendimize tanısak, duygularımızın farkına varsak ve onları yaşamak için kendimize izin versek... Rol model gibi oynamak üzerine kurulu bir kavram olmaktan çıkıp ilham perisi olsak çocuklarımızın hayatında? Bence hayat daha kolay, dünya daha yaşanır bir yer olur. Ne dersiniz?
Grafik Saati kadın
İşte arkadaşımın paylaşımından bunu farkettim. Hata yapmamak aslında ölmüş olmak demektir. Yaşadığımız her an hata yapmak için bir olasılık, bu hatalardan ders çıkartmak için bir fırsatıdır. Rol modellerin hata yapmaya hakkı yoktur, ama İlham perileri, hatalarından ders alır; Hatalarından ders çıkarmayı bilen insan da yaşam tarzıyla başkalarına örnek olur.
Hayata Dair yazı araştırma ve makaler
Ben de bugün kızımın hayatında ilham perisi olmaya karar verdim.
El sanatları hobiler geridönüşüm projeleri
Bu yazı ve farkındalık için ilham perim Sonseray Şıkrak’a teşekkür ederim.

(*): Run the World Girls!: Yürüyün be kızlar!

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

 

 

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak[at]grafiksaati.org  |  gizlilik politikası