Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

Kimin karnesini aldınız?

Banu CONKER, GrafikSaati annelik yazıları, yaşam, 28 Ocak 2014 Güncelleme: 12 Haziran 2015
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

 

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Eveeet, yine bir yarıyıl tatilinde birlikteyiz sevgili anneler...

Çocukların karne heyecanı bizim zamanımızdaki gibi değil artık. E-Okul sayesinde önceden herkes gelecek notları biliyor, artık öğrencilerin çamaşır suyuyla karneleri revize etmeleri söz konusu değil. Teşekkür ve takdir için kriterler de bizim zamanımızdaki kadar sert değil. Yine de karne zamanı biraz stres zamanı...

Geçenlerde maillerimi karıştırırken öğrenci koçu bir arkadaşımın kızıma uyguladığı testin sonuçlarını buldum tekrar. Kızımın sosyal, sözel, müzik, spor yönü ağır basmakla birlikte matematik yönü ilkokula başladığı günden beri zayıftır. Test sonuçları da bunu doğruluyordu ve arkadaşım mailinin sonuna ‘lütfen çocuğunu matematik, fen okuması için zorlayan annelerden olma’ diye bitirmiş.
Grafik Saati kadın
Bu yıl kızım lise ikinci sınıfta ve bu öğretim yılının başında bölüm seçmesi gerekiyordu. En sevdiği arkadaşları fen bölümüne gidince kızım ilk bir haftayı asık suratı ve büyük bir çelişkiyle geçirdi, arkadaşları için fene geçmek istiyordu. Kızımı iyi tanıdığım ve mutluluğuna daha çok önem verdiğim için özellikle fene gitmesine engel oldum. Bir ay geçmemişti ki, kızım da bu kararın doğru olduğundan iyice emin oldu, fene gitmiş arkadaşlarının arasında zorlananlar vardı çünkü.
El sanatları hobiler geridönüşüm projeleri
SBS sonrası okul seçiminde bir anne olarak egomun ne kadar büyük olduğunun farkına varmıştım. Bir anne olarak, çocuğum şu okulda okuyor, şu kadar başarılı diyebilmek gerçekten gurur verici. O zaman büyük bir sınavdan geçtim. Ben de kızım şu okulda okuyor diyebilmek için çıtayı yükseltmeye çalışıyordum. Hatta okul başladıktan sonra bile daha iyisi için çalışmalarımı sürdürdüm. Kısmet olmadı, ama kızım şimdi okulunda mutlu. Bence mutluysa ve bu ona motivasyon oluyorsa başarılı olması zaten kaçınılmaz.

Sevgili anneler, her ne kadar kendimi övmüş gibi görünsem de, aslında bir an için gözlerinizi kapatmanızı rica ediyorum. Çocuğunuzun karnesi gelince ne hissediyorsunuz? Yan komşunun çocuğunun karnesiyle bir karşılaştırma söz konusu mu? Notlarından memnun olabiliyor musunuz? Onun başarısı sizin başarınız mı? Onun başarısızlığı sizin başarısızlığınız mı? Ne hissettiniz?
Kimin karnesini aldınız Banu Conker
İşte o hissettikleriniz sizin annelik egonuz. Merak etmeyin, ben çocuğumu hiç kimseyle karşılaştırmam diyen anne bile çocuğunu biriyle karşılaştırıyordur, çünkü her anne çocuğunun iyi ve ileride olmasını ister. Yalnız değilsiniz. Sadece egonuzun çocuğunuzu mutsuz etmesine izin vermeyin.
Karnesi iyi ya da kötü, her öğrenciyi kutlar, hepinize iyi tatiller dilerim.

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Kimin karnesini aldınız - Banu Conker Annelik yazıları

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak[at]grafiksaati.org  |  gizlilik politikası