Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

Anne stresli ise bebeği büyüyünce neden depresyona girer? | Annelik; anne baba çocuk yazıları

Yazan: Hayata Dair Kadınlar Kulübü, Sağlık, 24 Ekim 2013

Yapılan bilimsel çalışmalar; stres altında hamilelik yaşayan annelerin çocuklarının, büyüdüklerinde depresyona girme oranının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Prof. Dr. Matthias Schwab tarafından yapılan araştırma; hamileliği stresli geçen ya da hamilelik döneminde ciddi travmalar atlatan kadınların bebeklerinin, REM uykusu denilen rüya görme evresiyle derin uyku arasındaki evreler arasında hızlı geçişler yaptığını ortaya koydu.

Araştırma sonucuna göre REM uykusuyla derin uyku arasında hızlı geçiş yapan stresli annenin bebeği, doğumundan sonraki yıllarda daha kolay depresyona giriyor.

Jena üniversitesi profesörlerinden Matthias Schwab hamileliğin stresli geçmesinin "fetüste REM evresinin erken gelişimine" sebep olduğunu açıkladı.

Schwab fetüsde REM evresinin erken gelişmesinin "çocuğun ileriki yıllarda stresse duyarlı olmasını sağladığını" belirtti.

Prof. Matthias Schwab, yüksek stres hormonunun ve uyku evreleri arasında çok fazla geçiş olmasının depresyon hastalığının bir göstergesi olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Hayata Dair Kadınlar Klübü

Bunlar da ilginizi çekebilir
Bebeklerle şarkı söylemek ve REM uykusunun önemi
Annelik yazıları

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası