Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

Bayramınız kutlu olsun - Bir annenin gözünden bayram

PAYLAŞ

Banu CONKER, Hayata Dair yaşam, 14 Ekim 2013
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Hz. İbrahim’in oğlunun hayatının kurtulması gibi biz de çocuklarımızın duygusal, zihinsel ve ruhsal hayatlarını kurtaralım mı ne dersiniz?

Kurban bayramı geldi. Kurban bayramı Hz. İbrahim’in oğlunu Allah’a kurban olarak verecekken bir koçun gönderilmesiyle şekillenen bir bayram. Her yıl kurbanlar kesiliyor, etler dağıtılıyor.

Şimdi başka bir açıdan bakalım kurban olayına, bir anne gözünden. Geçenlerde şarkılarımıza dikkat ettim. Müzik her ne kadar sizi dansa sevk etse de, sözleri dinlediğinizde şarkının acılardan ve acı çekmekten, ne kadar mağdur olunduğundan, hayatın ne kadar zor olduğundan oluştuğunu fark ediyorsunuz ve o acılarla dans ediyorsunuz. Komik bir ikilem...

Hayatımızda da böyle aslında. Biz ulus olarak, başımıza gelen acılardan, zorluklardan zevk alıyoruz. Ne kadar acı çekersek o kadar mutlu oluyoruz, çünkü o kadar değerli olduğumuza inanıyoruz. İçimizdeki kurbanı besliyoruz sürekli. Mağdur olmak ayrı bir zevk veriyor. O yüzden eğlenmek batıyor bazen. Çocuklarımızın eğlenmesine o yüzden kızıyoruz belki de. Misafirliğe gittiğimizde bizler kadar ciddi olmalarını o yüzden mi bekliyoruz? Sokakta güldüklerinde o yüzden mi rahatsız oluyoruz? Otobüste gülerek sohbet eden gençler o yüzden mi batıyor bize?

Mağdur olduğumuzda gücümüzü başkalarının eline bırakmış oluyoruz. Başkalarının hayatımızı şekillendirmesine izin veriyoruz. Bizim kendimize yaptığımızı fark etmediğimiz sürece aynı şeyi çocuklarımıza yapıyoruz. Onların mağdur olmalarına ve kendilerini mağdur hissetmelerine izin veriyoruz, çünkü biz de böyle öğrendik zamanında.
Haydi artık kıralım bu zinciri. Çocuklarımızın haklarını korumalarına izin verelim. Bu tabii ki, onların şımarıklık ya da saygısızlık yapmalarına izin vermek değil, sadece kendilerini ifade etmelerine izin vermek olmalı. Ne hissettiklerini, ne düşündüklerini dinlemek, onları farketmek, onlara değer vermek... Bütün bunlar onların mağdur değil, yani kurban rolüne girmeden hayatlarındaki sorunları çözmelerini sağlayacak. Bizim onlara verebileceğimiz en güzel hayat da bu olacak bence.

Hz. İbrahim’in oğlunun hayatının kurtulması gibi bizim çocuklarımızın da duygusal, zihinsel ve ruhsal hayatları böyle kurtulacak.
Hayata Dair haberleri
Bayramınız kutlu olsun, içimizdeki kurbanı sevgiyle dönüştüreceğimiz bir bayram olsun.

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker
Annelik: Anne çocuk yazıları

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Hayata Dair , yaşam, 14 Ekim 2013

Paylaş

 

Bir annenin gözünden bayram

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası