Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

Emzirmek çocuğun IQ seviyesini annenin balık tüketimi ise bebeğin görsel zekasını geliştiriyor | Annelik; anne baba çocuk yazıları

Yazan: Hayata Dair Kadınlar Kulübü, Sağlık, 6 Ekim 2013

Pediatri dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; anne sütüyle beslenen çocukların IQ'su daha fazla gelişiyor. Aynı dergide yayınlanan araştırmaya göre, anneleri haftada iki kez ya da daha fazla balık eti yiyen annelerin bebeklerinin hareketli ve görsel materyalleri takip etme yeteneği ilerliyor.

Boston Çocuk Hastanesi’nin yapığı araştırma, 1300 anne ve 3 yaşındaki çocukları üzerinde yapıldı.

Araştırmaya katılan kadınların bir kısmına haftada iki kez balık yedirildi. Çocukların bir bölümü anne sütüyle diğer bölümüyse süt tozuyla yapılan beslenme ürünleriyle beslendi.

Araştırmanın başında bulunan ve aynı zamanda Harvard Tıp Fakültesi Pediatri Bölümü öğretim üyesi de olan, Profesör Mandy Brown Belfort, "anne sütüyle beslenen bebeklerin, süt tozuyla beslenen bebeklere göre % 2,5 oranında konuşma anlama yeteneklerinde ilerleme tespit ettik" dedi.

Belfort bu durumu "Ya anne sütünde bulunan bir maddeyi henüz keşfedemedik ya da emziren annelerin bebekleriyle emzirme anında kurduğu iletişim bu gelişmeye sebep oluyor, şu an sebebi tam olarak tespit edemedik" dedi.

Bu araştırmadan net bir şekilde çıkan sonuç şu; emzirmenin bebeklerin zeka gelişimine katkı sağladığı ve annelerin balık tüketiminin de görsel zekayı arttırdığı.

 kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası