Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

 

"O akıllıdır, yapar" mı acaba? | Annelik; anne baba çocuk yazıları

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü, Yaşam, 23 Eylül 2013
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker
Annelik: Anne çocuk yazıları
 
Çocuğunuz akıllı ama bilgisiz olmasın... "Evladım, tamam akıllısın da ders de çalışmalısın"

"Çocuğum akıllıdır yapar" diyenler için sözüm meclisten dışarı ama "Nah yapar" diyesim var...Akıllı olmak iyidir, Allah vergisidir, ama o aklı kullanmak da zekayı gerektirir. Zeki değilseniz ve sadece akıllıysanız solda sıfır kadar değerlidir bu akıl bana göre.

Ben tüm çocukluğumu ‘sen bilemezsin!’ mottosuyla hiçbir şey bilemeden, yapamadan, edemeden geçirdim ya, bunun acısını çıkartmak için elime geçen annelik gücümü sonuna kadar kullanmaya karar verdim ve kızıma her fırsatta muhteşem bir etiketle seslendim: Akıllı kızım benim...

Hatta arada çocuğumun yaptığı şamşirikliklere bile, espri olarak dahi "aman da benim salağım" diyemedim, "aman da ne akıllısın" dedim.

Aman iyi halt ettim. Okul dönemi geldiğinde fark ettim ki, benim kız yeterince ders çalışmıyor, çünkü akıllı. "Evladım, anladık, akıllısın da, ders de çalışacaksın, bu bilgiler senin aklında yok henüz, çalışacaksın ki öğrenesin..."

Dilimde tüyler bitti, bütün kıllara ağda yaptım, yok, yine olmadı, artık epilasyona bile gitsem nafile. Geçti Bor’un pazarı, sür kendini Niğde’lere, fisanlara, çünkü başka pazar bulamazsın.

Ah, bir de gözümün içine baka baka, "aaaa, akıllıdır o, yapar" demiyorlar mı? "Bir de size mi anlatacağım" diyorum içimden. Tabii bir yandan egom okşanıyor ipek bir bezle silinir gibi, "tabii akıllı o, anasına çekmiş" diyorum. O sırada içimdeki Godzilla çıkıyor, "amaaaa çalışması da gerekli" diyor.

Uzun lafın kısası şu: sevgili anneler, lütfen siz benim yaptığım hatayı yapmayın. Çocuğunuza bir etiket vermeniz gerekiyorsa, canım diyin, ama akıllım demeyin, Akıllı demeyin de çalışkan çocuğum diyin.

Çocuğunuz için arada sırada elbette akıllı diyebilirsiniz ama abartmayın.

Ben bunu tek başıma fark ettim, bir de bakın, bu konuda araştırmalar yapılmış. Bir de bunu okuyunca iyice çöktüm, şimdi durumu kotarmanın, kızımı bu konuda biraz daha eğitmenin yollarını arıyorum, yoksa haksızlık mı ediyorum?

Ben de fani bir anneyim işte, sevaplarım ve günahlarımla birlikte.

Araştırma yazısı sevgili psikolog Aylin Silığ’dan:
Övgünün ters etkisi

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Akıllı ama bilgisiz çocuklar

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası