Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler           
 
 
Annelik: Anne çocuk yazıları
 

Down Sendromu tedavisinde umut

GrafikSaati Kadınlar Kulübü, Sağlık ve Yaşam, 22 Temmuz 2013

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bilimsel bir çalışma, Down Sendromu gibi bazı genetik bozuklukların tedavisinde umut oldu.

Jeanne Lawrence Down Sendromu tedavisinde umut

Jeanne Lawrence

Sağlıklı bir insanda ana babadan çocuğa geçen 23 çift (toplam 46) kromozom olurken Down Sendromlu bireylerde 47 kromozom oluyor.

Daha önce yapılan çalışmalar bu 47. kromozomu yok etmeye yönelikti ve başarısız olmuştu. Ancak bu defa fazladan eşleşen bu 47. kromozomu etkisizleştirecek bir kromozom daha eklenerek çalışma yapıldı.
Grafik Saati kadınlar klubü
Laboratuar çalışmalarında başarılı sayılabilecek sonuçlar alındığını belirten Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim adamları, "çok uzun yıllara yayılsa da tedavi üretilmesi olanaksız değil" açıklamasını yaptı.
GrafikSaati kültür sanat ve kadın dergisi
Profesör Jeanne Lawrence başkanlığında çalışmalarını sürdüren ekip çalışmalarının özünü "Down Sendromlu hastaların kök hücrelerine XIST adı verilen bir gen ilave etmek" şeklinde tanımlanabileceğini ifade ediyor.
GrafikSaati kültür sanat ve kadın dergisi

Bilim adamları çalışmalarını laboratuar ortamında ve teorik bazda sürdürüyor.

GrafikSaati Kadınlar Kulübü, 22 Temmuz 2013

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası