Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

 

Hangi ayakkabı; çocuk ve moda - Çocuk yetiştirmek

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Ne zamandır ne yazsam diye düşünüyorum. Konular mı bitti acaba, nasıl olacak bu derken bugün Twitter’da bir arkadaşımdan gelen bir twitle konuyu buluverdim.

Kızınız mı var, oğlunuz mu? Kaç yaşındalar? Onların yaşlarını yaşamalarına izin veriyor musunuz? Bu soruları neden mi soruyorum?

Şu fotoğrafa bakın lütfen. Bu bir kız çocuğu ayakkabısı. Ebadına bakılırsa öyle olması gerekli, ama gerçekten öyle mi? Kız çocuklarını böyle 'büyümüş de küçülmüş’ yapmaya çalışmak niye?

Biz halk olarak çocukları bilmiş bilmiş konuşturmaya bayılırız. Tam konuşamayanlar bile biraz yetişkinmiş gibi davrandıklarında çok eğleniriz.

Ne kadar farkındayız, çocuklarımızın bu yaşları hiç geri gelmeyecek.

Oje sürdüğümüz tırnakları belki 15 yıl kadar ojesiz kalacak, ama sonra hayatlarının sonuna kadar ojeli tırnaklarla dolaşabilecek kızlarımız.

Maalesef artık GDO’lu ve katkılı gıdalar sayesinde ergenlik yaşı iyice düşmeye başladı. Çocuklarımızın hormonları zamanından önce harekete geçiyor. Bir de biz böylesine onları büyütmeye kalkarsak, ruhları ne hale gelecek?
Grafik Saati kadınlar klubü
Reklamlara bir bakın, en küçük çocuğun her saatte seyredebileceği müzik kliplerine bir bakın, hepsinde az ya da çok cinselliği çağrıştıran sahneler var.

Bunlar çocuklarımızın beynine işliyor ve bir reklamda dendiği gibi: Sexsales (sekssatar) Kız çocuklarımız ilgi çekmek için cinselliği ön plana çıkartmaya uğraşıyorlar. Erkekler nasıl daha karizmatik olurlar, onun planlarını yapıyorlar. Ve maalesef artık yaşadığımız dünya sistemi tümüyle bunları körükleyen malzemeler, araçlarla dolu. Çekici olmak için zayıf olmalısınız, bu hapı buyrun, bu kadar spor yapın, şu diyetisyene gidin, hatta şu diyetisyenin kitabını alın, moda olan şu ayakkabıyı giyin.

Çocuklarımız böyle bir kölelik sisteminde yaşıyorlar aslında. Sadece biz göremiyoruz, çünkü biz de içindeyiz.

Kızınızın Katie Holmes’ün kızı gibi fizyolojisine uymayan ayakkabılarla dolaşmasını mı, yoksa yaşına uygun giysiler içinde arkadaşlarıyla oynamasını mı istersiniz?

Seçiminizi yaparken şunu asla unutmayın: Çocuğunuzun hayatı ve kaderiyle oyun bumerang gibi size geri dönebilir.

Bu yazıyı yazmadan önce sabah ben evden çıktıktan sonra saçına mavi boya sürüp okula giden kızıma iyice kızdığımı, okulun öğrenme yeri olduğunu söylediğimi sizinle paylaşmadan yazımı bitiremeyeceğim. Kızım da herkesin ne zamandır okula bu şekilde geldiğini söyledi. Benim cevabım şöyleydi: Diğerleri beni ilgilendirmez, sen benim kızımsın ve bu şekilde okula gitmeni onaylamıyorum.
Her şeyin bir yeri ve zamanı var ama, değil mi?

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Hayata Dair yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

 

Genel editör:
Belgin Invictus olabilir.

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak@grafiksaati.org  |  gizlilik politikası