Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler           
 
 
Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

 

Hangi ayakkabı; çocuk ve moda - Çocuk yetiştirmek

Yazan: Banu Conker, GrafikSaati Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm grafiksaati yazıları

Banu Conker grafiksaati kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Ne zamandır ne yazsam diye düşünüyorum. Konular mı bitti acaba, nasıl olacak bu derken bugün Twitter’da bir arkadaşımdan gelen bir twitle konuyu buluverdim.

Kızınız mı var, oğlunuz mu? Kaç yaşındalar? Onların yaşlarını yaşamalarına izin veriyor musunuz? Bu soruları neden mi soruyorum?

Şu fotoğrafa bakın lütfen. Bu bir kız çocuğu ayakkabısı. Ebadına bakılırsa öyle olması gerekli, ama gerçekten öyle mi? Kız çocuklarını böyle 'büyümüş de küçülmüş’ yapmaya çalışmak niye?

Biz halk olarak çocukları bilmiş bilmiş konuşturmaya bayılırız. Tam konuşamayanlar bile biraz yetişkinmiş gibi davrandıklarında çok eğleniriz.

Ne kadar farkındayız, çocuklarımızın bu yaşları hiç geri gelmeyecek.

Oje sürdüğümüz tırnakları belki 15 yıl kadar ojesiz kalacak, ama sonra hayatlarının sonuna kadar ojeli tırnaklarla dolaşabilecek kızlarımız.

Maalesef artık GDO’lu ve katkılı gıdalar sayesinde ergenlik yaşı iyice düşmeye başladı. Çocuklarımızın hormonları zamanından önce harekete geçiyor. Bir de biz böylesine onları büyütmeye kalkarsak, ruhları ne hale gelecek?
Grafik Saati kadınlar klubü
Reklamlara bir bakın, en küçük çocuğun her saatte seyredebileceği müzik kliplerine bir bakın, hepsinde az ya da çok cinselliği çağrıştıran sahneler var.

Bunlar çocuklarımızın beynine işliyor ve bir reklamda dendiği gibi: Sexsales (sekssatar) Kız çocuklarımız ilgi çekmek için cinselliği ön plana çıkartmaya uğraşıyorlar. Erkekler nasıl daha karizmatik olurlar, onun planlarını yapıyorlar. Ve maalesef artık yaşadığımız dünya sistemi tümüyle bunları körükleyen malzemeler, araçlarla dolu. Çekici olmak için zayıf olmalısınız, bu hapı buyrun, bu kadar spor yapın, şu diyetisyene gidin, hatta şu diyetisyenin kitabını alın, moda olan şu ayakkabıyı giyin.

Çocuklarımız böyle bir kölelik sisteminde yaşıyorlar aslında. Sadece biz göremiyoruz, çünkü biz de içindeyiz.

Kızınızın Katie Holmes’ün kızı gibi fizyolojisine uymayan ayakkabılarla dolaşmasını mı, yoksa yaşına uygun giysiler içinde arkadaşlarıyla oynamasını mı istersiniz?

Seçiminizi yaparken şunu asla unutmayın: Çocuğunuzun hayatı ve kaderiyle oyun bumerang gibi size geri dönebilir.

Bu yazıyı yazmadan önce sabah ben evden çıktıktan sonra saçına mavi boya sürüp okula giden kızıma iyice kızdığımı, okulun öğrenme yeri olduğunu söylediğimi sizinle paylaşmadan yazımı bitiremeyeceğim. Kızım da herkesin ne zamandır okula bu şekilde geldiğini söyledi. Benim cevabım şöyleydi: Diğerleri beni ilgilendirmez, sen benim kızımsın ve bu şekilde okula gitmeni onaylamıyorum.
Her şeyin bir yeri ve zamanı var ama, değil mi?

Banu Conker

Banu Conker'in tüm GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker GrafikSaati annelik yazıları

Banu Conker'in diğer GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel blogu:

http://bitutamtuz.com

Banu Conker'in ben onu tuz kadar sevdim isimli kitabının facebook sayfası

Diğer annelik yazıları
.

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası