Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler           
 
 
Annelik: Anne çocuk yazıları
DMCA.com

Çocuk ve şaka - Çocuk psikolojisi ve çocuk eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler

Yazan: Banu Conker, GrafikSaati Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm grafiksaati yazıları

 

Banu Conker grafiksaati kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Çocuk ve şaka

Biz Türkler şaka yapmayı severiz. Ancak bazı şakalar bazılarını eğlendirirken bazılarımızı eğlendirmez. Bazen ben de bazı şakaların neden yapıldığını anlayamam. Ben özellikle çocuklara yapıllan şakalarda dikkatli ve seçici davranmak gerektiğine inananlardanım.

Bugün yolda yürüyordum. Bir adam kucağında ağlayan bir çocuk tutuyordu. Çocuk iki, üç yaşlarında. Adam ‘seni alıp götüreceğim’ gibi şeyler söylüyordu. Neyse ki, annesi ‘ben oğlumu bırakmam, ne yaparım onsuz sonra?’ dedi de yüreğim ferahladı.

Çocuklar altı yaşına kadar soyut-somut kavramları algılayamıyorlar, yani siz ne derseniz onu aynen dediğiniz şekliyle algılıyorlar. Kızım küçüktü, babamlara gittik. Kızım kapıyı hızla çarpınca babam kızdı ona. Kızım üzüldü. Ben de onu teskin etmek amacıyla ‘sen babama bakma kızım, o kapıyı çarpınca bize de kızardı küçükken, kötü bir niyeti yok, onun huyu böyle’ dedim. Kızımın cevabına sonradan çok gülmüştüm: ‘ Tamam anne, ben ona bakmam, yere bakar, Beyza’nın oyuncaklarıyla oynarım’ Benim söylediğimden ne kadar farklı değil mi anladığı? İşte o çocuk da gerçekten adamın onu annesinden ayıracağını düşünüyordu, bütün ağlaması o yüzdendi.

Grafik Saati kadınlar klubü
Çocuğun adamın söylediği olduğu haliyle algıladığı için yaşadığı korkuyu düşünebiliyor musunuz? Küçücük bir çocuğun annesinden ayrılma, bırakılma duygusunu? Ve bunun da hiç yoktan bir nedenle sadece ‘ufacık’ bir şaka uğruna yaşadığını düşünürsek, ne kadar gereksiz olduğunu da anlarız. Tabii ki çocuğumuzu sürekli bu tarz konuşmalardan, şakalardan sakınamayız, ama en azından söylenenlerin ne anlama gelebileceğini bilirsek, ona gerekli açıklamaları yapabilir, içini rahatlatabiliriz. Ve tabii biz de bu hataları yapmayız.

Bir insanı en çok kıran en yakınındaki insanın davranışlarıdır. Hele ki küçücük bir fidanın annesinden, babasından gördüğü olumsuz davranışlardan ne kadar kırılabileceğini hesaba katarsak, çocuklarımız için yaptığımız şakalar konusunda biraz daha dikkatli davranır, onların duygusal yaşamlarına katkı yapabiliriz.

Banu Conker

Banu Conker'in tüm GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker GrafikSaati annelik yazıları

Banu Conker'in diğer GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel blogu:

http://bitutamtuz.com

Banu Conker'in ben onu tuz kadar sevdim isimli kitabının facebook sayfası

Diğer annelik yazıları

Yazı Editörü:
Tevfik Elçioğlu

Genel editör:
Belgin Invictus

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası