Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 

Evdeki doğa köşesi…

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Dünya bir toz bulutuydu. Binyıllar geçti. Sokaklar oldu, sokaklardan mahalleler oluştu, mahalleler kasabalar, ilçeler oluştu. Tek katlı evlerden apartman hayatlarına geçildi.

Önceleri çocuklar sokakta oynardı, mahallelerde gruplar olur, herkes birbiriyle kavga da ederdi, maç da yapardı. Hayat dışarıdaydı. Bir ağacın gölgesinde yenirdi annelerin yaptığı sandviçler oyun bırakılamadığı için. Ağaçlara salıncaklar kurulurdu, ağaçların arası kale olurdu bazen de.

Şimdilerde artık apartman hayatı da dönüşüm geçirdi, sitelere geçildi. Hangi mahallede oturduğumuz değil, hangi sitede oturduğumuz konuşuluyor. Doğal hayattan, sokaktan iyice koparılıyoruz. Artık sokağı tanımayan çocukların çağı başladı.

Doğal yaşamdan koparılmak insanı kendinden de uzaklaştırıyor, çünkü insan da doğal bir varlık. AVM’lere tıkıştırılan, fast foodlarla beslenen, sarı ışıklar içinde, kapalı alanlarda oyun alanlarına sıkıştırılan çocuklar artık yeşili sadece oyun makinelerindeki objelerde görüyorlar.

Çocuklarımıza sürekli bakamadıkları, sorumluluklarını alamadıkları kedi ve köpek yavrularını alıp duruyoruz. Sonra ev ve iş hayatı hengamesinde üzerimizde yük olduklarını düşünüp barınaklara ya da sokaklara terk ediyoruz onları. Hem çocuklar üzülüyor, hem de hayvanları terk etmenin dayanılmaz ağırlığının yükünü taşıyoruz üzerimizde.

Geçen gün aklıma başka bir şey geldi. Neden evlerimizde küçük bir doğa köşemiz olmasın? Neden iki- üç saksı dayanıklı çiçeğe çocuklarımız bakmasın, sulamasın, onlarla ilgilenmesin? Neden bir çiçeğin tomurcuk vermesi, içinden renkli çiçeklerinin çıkması, çiçeğin kokusu, yaprağının rengindeki değişimler doğayı yaşatmasın dört duvar arasındaki çocuğa? Hatta çocuklar çiçeklerine isim verse… Toprağı ellese bazen, çiçeğiyle konuşsa, birlikte müzik dinleseler… Küçük hayvan oyuncaklarını o köşeye koysalar…

Olmaz mı, olamaz mı?

 

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak[at]grafiksaati.org  |  gizlilik politikası