Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 

Çocuğunuz sizin aynanızdır - Çocuklarla empati kurmak

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Gelin sizinle bugün bir oyun daha oynayalım.

Aynanın karşısına geçin ve bir şeyler söyleyin. Her zaman kullandığınız sözcükler olabilir. Sonra aynayı kaldırın ve yerine çocuğunuzu koyun. Bu kadar basit. İşte bu çocuklarımızın hayatımızdaki yerini gösterir.

Ben emir vermeyi sevmem, emir kipiyle de çok az konuşurum. İsteklerim genelde soru cümlesidir: Şunu yapar mısın, bunu verir misin gibi... Nedense kızım küçükken şöyle bir cümle geliştirdim: Şunu yaparsan sevinirim. Ve bir gün kızım dört yaş civarındaydı, bana aynı cümleyi kullanıverdi. Anne, bana şunu yaparsan sevinirim. Hiç unutmuyorum, mutfaktaydım, öyle büyük bir şoka girmiştim ki, sendeledim ve tezgaha yaslanmak zorunda kaldım. O zaman benim için kızımla ilişkimde bir dönüm noktasıydı. O günden sonra davranışlarıma daha çok dikkat eder oldum. Kendimde yanlış bulduğum noktaları düzeltmek için daha çok çalışmak zorunda hissettim kendimi. Yaptıklarım her ne kadar kendimi düzeltmekse de, aslında kızımın hayatı ve geleceği için de bir o kadar önemli.

Kızımın konuşmalarını bir çok açıdan dinlemeye çalışıyorum. Çünkü konuşmaları dinlemek değil, duymak da önemli. İşte o zaman çocukların neyi neden söylediği ve biz ebeveynlerin nasıl biri olduğumuz da ortaya çıkıyor. Denemenizi tavsiye ederim.

Kısaca bir şeyleri daha iyi görebilmek için, çocuğunuzu gerçek anlamda dinlemeniz yeterli. Emin olun çocuğunuzda, kendinizi bulacaksınız. Çok şaşırabilirsiniz, dikkat...

Copyright: Her hakkı saklıdır.

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak[at]grafiksaati.org  |  gizlilik politikası