Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz

 

 
Annelik: Anne çocuk yazıları

Masayı dövenler - Çocukları koruma duygusu | Annelik yazıları

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Bazı şeyler var ki, galiba sadece Türk insanına özgü. Çocuk yetiştirirken masa dövmek de bunlardan biri. Tabii dövülenler masa sandalye, sehpa, kapı gibi başka şeyler de olabilir.

Özellikle altı yaşına kadar olan çocukların soyut kavramları somut olarak algıladıkları biliniyor. Kızım daha beş yaşındaydı. Bir gün babamlarda kapıyı hızlı kapatınca babam kızıma kızdı. Buna alışık olmayan kızım kendini kötü hissedince “sen babama bakma, bize de kızar o bazen” dedim. “Tamam, ben ona bakmam, yerde oyuncaklarımla oynarım” demişti. İşte bunun gibi soyut kavramlar vesaire yok çocukların hayatında.

Ama biz ne yapıyoruz? Çocuklarımız üzülmesin diye onları bir koruma görevlisi gibi çevrelerinde dört dönerek yetiştiriyoruz. İşte ‘masayı dövmek’ de bu korumanın bir parçası. Çocuğa diyoruz ki: “Sen hata yapmadın. Hiçbir suçun yok, masa sana çelme taktı. Seni düşürdü. Senin canının acımasının tek nedeni masa.” Çocuk bunu duyunca afallıyor ve susuyor. Ohhh, amacımıza ulaştık. Çocuğumuz artık mutsuz ve üzgün değil. Acı da çekmiyor.

Bir de şimdi bu olayın görünmeyen ve çocuğun bilinçaltına işleyen cümlelerine bakalım: Hatayı başkaları yapar. Acısını ben çekerim. Ben başkalarının yaptığı hatalar yüzünden mutsuzum. Bu hatadan başkası sorumlu. Ben yapmadım, o yaptı. O öyle yapmasaydı ben daha mutlu olacaktım.

Sizce böyle büyüyen bir çocuk ileride nasıl bir yetişkin olur?
Bence davranışlarının sorumluluğunu almayan, hatalarının bedelini ödese bile bir adım ileriye gidemediği için kendini ve hayatını düzeltemeyen, her şeyden şikâyet eden ve sürekli mutsuz olan biri.

Çocuğunuz bir ömür boyu böyle yaşadığında siz mutlu olacak mısınız peki?

İlişkili yazı

Kendini dövenler

Banu Conker
Banu Conker'in tüm Grafik Saati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker Hayata Dair annelik yazıları
Banu Conker'in diğer Hayata Dair yazıları

Diğer annelik yazıları

Editör: Belgin Invictus
Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

 
Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak[at]grafiksaati.org  |  gizlilik politikası