Ana sayfa Annelik Elsanatları Haberler Magazin Dünya Magazin Türkiye Moda Ressamlar Seramik Tiyatro Sinema Yazılar Yemekler

Masayı dövenler - Çocukları koruma duygusu | Annelik yazıları

Masayı dövenler ve çocuklarımızı koruma duygusunun getirdikleri | Annelik yazıları

Yazan: Banu Conker, GrafikSaati Kadınlar Kulübü
Banu Conker'in tüm grafiksaati yazıları

Bazı şeyler var ki, galiba sadece Türk insanına özgü. Çocuk yetiştirirken masa dövmek de bunlardan biri. Tabii dövülenler masa sandalye, sehpa, kapı gibi başka şeyler de olabilir.
 

Özellikle altı yaşına kadar olan çocukların soyut kavramları somut olarak algıladıkları biliniyor. Kızım daha beş yaşındaydı. Bir gün babamlarda kapıyı hızlı kapatınca babam kızıma kızdı. Buna alışık olmayan kızım kendini kötü hissedince “sen babama bakma, bize de kızar o bazen” dedim. “Tamam, ben ona bakmam, yerde oyuncaklarımla oynarım” demişti. İşte bunun gibi soyut kavramlar vesaire yok çocukların hayatında.

Ama biz ne yapıyoruz? Çocuklarımız üzülmesin diye onları bir koruma görevlisi gibi çevrelerinde dört dönerek yetiştiriyoruz. İşte ‘masayı dövmek’ de bu korumanın bir parçası. Çocuğa diyoruz ki: “Sen hata yapmadın. Hiçbir suçun yok, masa sana çelme taktı. Seni düşürdü. Senin canının acımasının tek nedeni masa.” Çocuk bunu duyunca afallıyor ve susuyor. Ohhh, amacımıza ulaştık. Çocuğumuz artık mutsuz ve üzgün değil. Acı da çekmiyor.

Bir de şimdi bu olayın görünmeyen ve çocuğun bilinçaltına işleyen cümlelerine bakalım: Hatayı başkaları yapar. Acısını ben çekerim. Ben başkalarının yaptığı hatalar yüzünden mutsuzum. Bu hatadan başkası sorumlu. Ben yapmadım, o yaptı. O öyle yapmasaydı ben daha mutlu olacaktım.

Sizce böyle büyüyen bir çocuk ileride nasıl bir yetişkin olur?
Bence davranışlarının sorumluluğunu almayan, hatalarının bedelini ödese bile bir adım ileriye gidemediği için kendini ve hayatını düzeltemeyen, her şeyden şikâyet eden ve sürekli mutsuz olan biri.

Çocuğunuz bir ömür boyu böyle yaşadığında siz mutlu olacak mısınız peki?

İlişkili yazı

Kendini dövenler

Banu Conker

Banu Conker'in tüm GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel gelişim yazıları

Banu Conker GrafikSaati annelik yazıları

Banu Conker'in diğer GrafikSaati yazıları

Banu Conker'in kişisel blogu:

http://bitutamtuz.com

Banu Conker'in ben onu tuz kadar sevdim isimli kitabının facebook sayfası

https://www.facebook.com/BenOnuTuzKadarSevdim?fref=ts

Diğer annelik yazıları

Editör: Belgin Elçioğlu
Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası